REHBERLİK
Sınav Kaygısı (12. Sınıf)

Sınav Kaygısı (12. Sınıf)

 Okul rehber öğretmenimiz funda ün 12.sınıflarımıza sınav kaygısı ve baş etme semineri düzenledi. 15-16 haziran da yapılacak olan yüksek öğretim sınavına yaklaştığımız bu günlerde öğrencilerimiz de artan kaygıyı tanıtmak, azaltmak ve sınav öncesinde hangi duyguların ve değişimlerin yaşanabileceğini belirtmek için bilgilendirme seminerimizi gerçekleştirdik.

Sınav kaygısının, oluşumunun temelinde olumsuz düşünceler vardır. Bireyin kendisinden kaynaklanan nedenler birinci sıraları işgal etmiş olsa bile, sınav kaygısında çevresel faktörlerde öğretim biçimi kadar, öğretmen, arkadaş, anne-babaların olumsuz tavır, tutum ve davranışları öğrencinin sınav kaygısı yaşamasına neden olmaktadır. Bu kişilerin bireyden beklentilerinin düzeyi arttıkça ve birey bu beklentileri karşılamaktan uzaklaştığı oranlarda sınav kaygısı kaçınılmaz ve yaşamının bir parçasına dönüşmesine vesile olacaktır. Bütün bunların sonucu birey, sürekli çevresindeki bu kişiler tarafından baskı altına alınarak; bu baskıların, aşağılanmanın, küçük düşürülmenin, başkaları ile kıyaslanmanın, olumsuz örneklerin; verdiği bezginlik, aşağılanma, baskı, endişe ve korkular sınav kaygısını daha da arttıracaktır. Bu sıkıntılı durumlardan bir an önce kurtulmak isteyen birey, aceleci ve kaçınma davranışları ile sınavda başarısız olacaktır. 
          Kaygı duyulan durumların vereceği olumsuz etkilerden de kurtulmak için yani kaygıya yenik düşmemek ve yaşanılan kaygıyı belli bir düzeyde tutmak için kaygıyı kontrol altına alıcı ve kendi yararına kullanabileceği duruma dönüştürmesi gerekmektedir. Bu kendi elimizde olan bir durumdur.

Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerimiz için çalışmalarımıza kaygı seminerimizi ekleyerek öğrencilerimizin farkındalığını artırmak ve kendilerini tanıyıp hangi duyguları yaşadıklarını onlara göstermek hedefindeyiz. Amacımız kendini gerçekleştiren ve değiştirebilen yeni nesile yol gösterebilmektir.