REHBERLİK
Sıkıldık ve Basit Bir Hayatla Büyüdük

Sıkıldık ve Basit Bir Hayatla Büyüdük

 
Ebeveynlik, ebeveynlerimiz, ebeveynliğimiz… Günümüzde çocuk yetiştirmek çok zor ve karmaşık değil mi?
Hangi yaptıklarımız doğru hangi yaptıklarımız yanlış? Sürekli bir içsel çatışmanın içerisindeyiz. Günümüzde çocuk yetiştirmek anne babalarımızın bizleri yetiştirdikleri zaman diliminden çok daha farklı artık. Sadece odak noktamızın çocuklarımızın olduğu zaman dilimindeyiz. Anne babalarımıza dönüp baktığımızda aile içerisindeki en önemli ilişkinin evlilik olması sıra dışı değildi. Fakat günümüzde bizler çocuklarımıza evrenin merkezi gibi davranmaya başladık.
Sağlıklı ve mutlu bir aile için eşinize öncelik tanımanız gereklidir. Çocuklar her şeyin onların etrafında dönmediğini öğrenmeleri gerekiyor.  
Çocukluk yıllarınızı düşünün aklınıza gelen ilk şey ne oluyor?
Muhtemelen arkadaşlarınızla dışarıda akşamın geç saatlerine kadar oynadığınız oyunlar. Okuldan gelir gelmez dışarıya çıkıp,  yemek saatinde annelerin tüm ısrarlarıyla evin yolunu tutardık. Yemek yerken aklımızda olan tek şey dışarıda oyun oynayan arkadaşlarımızın yanına bir an önce dönmeyi düşünerek geçirirdik.
Ebeveynlerimiz, bizleri el bebek gül bebek büyütmediler evde yapılması gereken işler varsa dışarı çıkmanın koşulu olarak bunları gerçekleştirdik. Odamızı temizlemek, toz almak, odamızı toparlamak gibi. Şu an çocuklarımızın bütün sorumluluklarını üzerimize almış durumdayız. Sizlere yardım etmeleri çokta büyük bir iş olmasa gerek. Bırakalım evin içerisinde sorumluluk alsınlar. Yapmaları gereken işleri bilsinler bütün her şeyi sizlerin üstlenmesine gerek yok.
Çocukluğumuzun güzel yanı basit olmasıydı. Şu anki çocuklarımız gibi piyanodan, yüzme kurslarına, dans kurslarına koşuşturmadık. Telefonumuz tabletimiz yoktu. Bizler sıkıldık ama hayal gücümüzü kullandık. Korkmayın çocuklarımızda sıkılsınlar dünyanın sonu değil bu.
Çocuklarımız iyi olacaklar evet bizden çok daha iyi olacaklar. Onlara her şeyde yardımcı olmamıza ihtiyaçları yok. Eğer düşerlerse, üzülürlerse, arkadaşlarıyla tartışılarsa kalpleri kırılırsa sorun yok. Bu yolla büyüyecek ve öğrenecekler. Bu onlara yaşamı, iyiliği ve merhameti öğretecek.
 
Şule KIZIL
Psk. Dan. ve Rehber Öğretmen